WITU na MSPO 2018 w Kielcach

W dnia 4-7 września 2018 r. już po raz 26. w Kielcach zorganizowano Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jak co roku swoją działalność oraz najnowsze produkty zaprezentował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Stoisko Instytutu cieszyło się ogromną popularnością.

Instytut zaprezentował najnowsze rozwiązania z zakresu techniki uzbrojenia. Uczestnicy targów mogli więc podziwiać szeroką gamę statków bezzałogowych:

• system ostrzegawczo-obserwacyjny Wrzaskun wyposażony w system rozgłaszania komunikatów głosowych i alarmowych, który może być wykorzystywany m.in. do ciągłej ochrony poligonów wojskowych,

• system BSP DROZD przeznaczony do wykonywania lotów rozpoznawczych przy wykorzystaniu wysokiej klasy sensorów optoelektronicznych. Platforma powietrzna DROZD ze względu na znaczny zasięg i długotrwałość lotu może znaleźć zastosowanie w działalności służb reagowania kryzysowego (Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna). Jest również uniwersalną platformą samolotową dla ośrodków szkolenia w kategorii do 25 kg.

• Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny DRAGONFLY – platforma pionowego startu do podnoszenia głowic GX-1, która po wykryciu niszczy cele w zasięgu 10 km

• GIEZ 2.0 PL - bezzałogowy system rażenia celów startujący z zasobnika rurowego, który charakteryzuje się dużą mobilnością, łatwym transportem i przechowywaniem systemu, a ponadto posiada opatentowany system składania skrzydeł, pełną autonomię lotu oraz możliwość odzysku (lądowanie na spadochronie).

Instytut zaprezentował także unikatowe środki rażenia dedykowane do prezentowanych bezzałogowych statków powietrznych:

• głowice:

- odłamkowo-burzącą GO-2 HE

- głowica kumulacyjno-odłamkowa GK-2 HEAT

- głowica termobaryczna GTB-2 FAE

- szkolna GO-2 HE-TR

Oraz nominowane do nagród Defender 2018 głowice z rodziny GX-1, w tym:

- głowica odłamkowo-burząca GO-1 HE/IR

- głowica kumulacyjno-odłamkowa GK-1 HEAT/IR

- głowica ćwiczebna GO-1 HE-TP/TR IR

- głowica termobaryczna GTB-1 FAE /IR

- bomba precyzyjnego rażenia LARUS przeznaczona do niszczenia lekkich czołgów, transporterów opancerzonych, infrastruktury strategicznej, zgrupowań wojskowych i bunkrów.

Ponadto Instytut, wzorem lat ubiegłych, prezentował na stoisku strzelniczym sprzęt do badań amunicji i broni małokalibrowej i osłon balistycznych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja nowego pistoletu dla Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Pistolet PW INKA 9x19 mm miał na MSPO 2018 wyjątkowo udaną premierę. Wykonany z tworzywa sztucznego szkielet sprawił, że osiągnięto mniejszą masę, a pistolet znakomicie leży w ręku, co wiele osób z pośród odwiedzających stanowisko WITU miało okazję sprawdzić osobiście. Nazwa PW Inka pochodzi od pseudonimu polskiej bohaterki Danuty Heleny Siedzikówny ps. Inka (1928-1946).

Po raz pierwszy prezentowany był także robot rozpoznawczo-bojowy RRB-01, który składa się z bezzałogowego Nośnika Lądowego NL oraz Zdalnie Sterowanego Modułu Uzbrojenia ZSMU. Robot przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania oraz zwalczania piechoty i lekko opancerzonych pojazdów na dystansie do 800 m w dzień i w nocy.

Wśród prezentowanych systemów i urządzeń nie mogło zabraknąć systemu szkolno-treningowego. W tym roku można było zapoznać się z zaawansowanym systemem szkoleniowym przeznaczonym do artylerii lufowej, jakim jest symulator pola walki trenażer artyleryjski ANTRACYT PLUS.

Ponadto na stoisku WITU znalazł się 122 mm pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE, który powstał przy współpracy z firmą Mesko.