WITU trzykrotnie nagrodzony za Innowacje dla Sił Zbrojnych RP

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia okazał się jednym z liderów czwartej edycji konkursu "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" i otrzymał statuetki we wszystkich trzech kategoriach konkursowych, a ponadto został uhonorowany także wyróżnieniem.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie statuetek "Pryzmat Innowacyjności" odbyło się podczas uroczystej gali, która miała miejsce 24 kwietnia 2018 r. w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie.

W konkursie, który organizowany jest przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych co roku udział biorą sztandarowe zakłady i instytucje ze świata nauki i wojska. Nagradzane są najlepsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne z dziedziny obronności. W tym roku do konkursu zgłosiło się blisko 100 uczestników.

Przedstawiciele WITU odebrali nagrodę I stopnia w kategorii Koncepcje za projekt mikrofalowej broni energii skierowanej na bazie kompresorów mocy przeznaczonej do zwalczania pojedynczych i grupowych celów typu bezpilotowe statki powietrzne.

WITU został doceniony także w pozostałych kategoriach i otrzymał dwie nagrody II stopnia: w kategorii "Projekty Specjalnego Przeznaczenia" za projekt głowic GX-1 do Bojowych Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz w kategorii "Projekty Badawczo-Rozwojowe" za projekt głowic GX-2 do bojowych bezzałogowych statków powietrznych.

Ponadto zespół WITU został wyróżniony w kategorii "Projekty Badawczo-Rozwojowe" za projekt elastycznego wkładu balistycznego z przekładką antyugięciową do kamizelki kuloodpornej.

Uroczystość swoim patronatem objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Nagrodzone projekty i prace zostały wybrane przez specjalnie powołaną komisję do oceny wniosków konkursowych, w skład której weszli: przedstawicieli I3TO, oficerowie reprezentujący Sztab Generalny Wojska Polskiego, Inspektoraty: Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych, a także Uzbrojenia.