Pokaz dronów dla Ministra Obrony Narodowej

     Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz odwiedził 8 listopada poligon Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, by obejrzeć pokaz najnowszych projektów bezzałogowych statków powietrznych zaprojektowanych w WITU z myślą o zastosowaniach militarnych.

     Dyrektor WITU płk dr inż. Jacek Borkowski przedstawił Ministrowi potencjał badawczo-rozwojowy Instytutu oraz zadania wykonywane przez laboratoria WITU na rzecz wojska i przedsiębiorstw branży zbrojeniowej. Ppłk dr inż. Zbigniew Lewandowski, Szef Pionu Rozwoju WITU, zaprezentował Ministrowi Macierewiczowi oraz licznie przybyłym dziennikarzom najnowsze projekty bezzałogowców zaprojektowanych w Instytucie oraz ich uzbrojenie. Omówił kilka rodzajów głowic możliwych do zastosowania, a także projekt bomby szybującej Larus. Dyrektor Borkowski podkreślił, że technologie niezbędne do uzbrojenia i wyekwipowania rodzimych bezzałogowców są polskiej produkcji, możliwe do wdrożenia w polskich przedsiębiorstwach. „Instytut negocjuje już stosowną umowę umożliwiającą industrializację projektów opracowanych w WITU”, zapewnił.

     Ppłk Lewandowski zademonstrował Ministrowi działanie jednej z głowic bojowych, które mogą być przenoszone przez polskie bezzałogowce. Ze względów bezpieczeństwa głowica została zdetonowana zdalnie. Następnie w powietrze wzbijały się bezzałogowce:

Na wystawie znalazły się także cele powietrzne dla artylerzystów-przeciwlotników, z firmy Eurotech współpracującej z WITU. Ministrowi zaprezentowaliśmy także umiejętności operatorów małych bezzałogowców służących do szkolenia użytkowników dronów. To jeden z najnowszych projektów WITU – Centrum Szkolenia Operatorów Dronów „Bielik”.

     Minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że bezzałogowce trafią do wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej oraz pochwalił innowacyjość WITU i współpracujących z Instytutem krajowych przedsiębiorstw.

Zdjęcia: mjr Robert Siemaszko (CO MON)