Wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej dla WITU /Prezydent RP Andrzej Duda na stoisku WITU

     9 września podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podczas uroczystej gali zakończenia Targów z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia po raz kolejny otrzymał wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej.

     Nagrodzonym wyrobem jest bezzałogowy nosiciel głowicy bojowej GK-1/GO-1 pionowego startu i lądowania o kryptonimie DRAGONFLY. W imieniu szefa resortu obrony narodowej laur wręczył wiceminister Bartosz Kownacki.

Źródło: Polska Zbrojna

DRAGONFLY

     Bezzałogowy nosiciel głowic bojowych pionowego startu i lądowania powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP na wielofunkcyjne, kompaktowe platformy bezzałogowe. Konstrukcję DRAGONFLY można określić jako pionowzlot o układzie quadrocoptera. Niewielkie rozmiary i składane ramiona w połączeniu z systemem automatycznego naprowadzania i pełnej autonomii lotu czynią z niego system o imponujących możliwościach bojowych. Zastosowanie wymiennych głowic bojowych umożliwia ich transport w plecaku i dobór rodzaju głowicy w zależności od sytuacji w rejonie działań wojennych. W zależności od rodzaju głowicy, DRAGONFLY może razić cele opancerzone, budynki, pojazdy, a także manewrować w obszarze zabudowanym i eliminować obiekty ukryte, niedostępne dla bezpośredniego ostrzału.

     Operator w zestawie z nosicielem ma również do dyspozycji panel sterowania i okulary wyświetlające obraz z kamery BSP.

     Masa nosiciela bez głowicy to zaledwie 4 kg. System gotowy do lotu waży 5,5 kg. Zastosowanie układu pionowzlotu eliminuje potrzebę stosowania systemów wspomagających start i umożliwia precyzyjne manewrowanie między budynkami, zawiśnięcie w miejscu na niewielkiej wysokości i rozpoznanie terenu (celu) przed przystąpieniem do ataku.

   Maksymalna prędkość pozioma platformy to 60 km/h. Przy czasie lotu wynoszącym 15 minut operator ma możliwość eliminowania celów oddalonych o 15 km od miejsca startu.

     W przypadku utraty kontaktu z operatorem, DRAGONFLY potrafi sam wrócić do miejsca startu i wylądować. Cały system może być obsługiwany przez jednego żołnierza.

Źródło: Wiadomości TVP

Prezydent Andrzej Duda na stoisku WITU

     Ostatniego dnia targów stoisko Instytutu odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydentowi zademonstrowane zostały najnowsze wyroby Instytutu: bezzałogowe statki powietrzne oraz Symulator szybkiej łodzi operacyjnej , cieszący się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem. Produkt ten został zgłoszony do tegorocznej nagrody DEFENDER.Źródło: Altair TV