Wizyta twórców historyczno-edukacyjnej gry planszowej „111” w WITU

W dniu 18 września Instytut gościł autorów gry upamiętniającej walkę polskiej 111 Eskadry Myśliwskiej w obronie stolicy w 1939 roku. Zwiedzający odwiedzili miejsca związane z historią Brygady Pościgowej, w skład której wchodziła tytułowa „111stka”.

Losy 111 Eskadry Myśliwskiej są nieodłącznie związane z historią Instytutu. Przez pierwsze trzy dni wojny 111 Eskadra Myśliwska stacjonowała na lotnisku polowym w Zielonce, a sztab Brygady Pościgowej, w skład której wchodziła „111stka” znajdował się w dzisiejszej siedzibie WITU (wówczas Centrum Badań Balistycznych).

Gra, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, pozwala na odtworzenie realiów nierównej walki stoczonej w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku. Przeznaczona jest dla dwóch graczy, z których jeden wciela się w dowódcę polskiego lotnictwa, a drugi atakuje Warszawę za pomocą Luftwaffe. Zasady rozgrywki przypominają te znane z popularnej gry „303”, wydanej przez IPN w 2010 roku. Podczas rozgrywki zadaniem polskich pilotów jest strącenie niemieckich bombowców, zanim dotrą one nad stolicę. W misji tej wspierani są przez artylerię przeciwlotniczą i obsługę ukrytych przed Niemcami lotnisk polowych. Do gry dołączona jest broszura opisująca historię Brygady Pościgowej i bohaterskie wyczyny polskich lotników.

Gra jest dostępna w punktach sprzedaży IPN i dobrych sklepach z grami planszowymi.
Więcej o grze...